Prečítajte si náš

Blog

Zaujímavé články aj praktické rady týkajúce sa tehotenstva, zdravia i starostlivosti o najmenších.
04. 09. 2023

Čo robiť, ak nájdete v postieľke dieťa v bezvedomí?

Napriek vašej snahe môže dieťa prestať dýchať z rôznych dôvodov, napríklad ak sa zablokujú dýchacie cesty alebo ak dieťa zvracia v polohe na chrbte. Nebezpečenstvo zástavy dýchania sa zvyšuje pri vírusových ochoreniach, horúčkach, kŕčoch a obštrukčnej bronchitíde. Zvýšenú ostražitosť si vyžadujú aj deti s perinatálnymi rizikami, predčasne narodené deti a osoby trpiace spánkovým apnoe.

Monitor dychu Nanny vám zavolá pomoc, akonáhle vás vaše dieťa bude naliehavo potrebovať. Je dobré sa na takúto situáciu vopred pripraviť. V prvom rade by ste mali poznať postup prvej pomoci poskytovanej malým deťom, aby ste vedeli, ako v takejto chvíli správne reagovať.

Ak počujete varovný signál monitora dychu, zistite, či dieťa plače alebo sa hýbe.

Vytiahnite dieťa z postieľky a položte ho na rovný povrch. Ak by dieťa zostalo v postieľke, akákoľvek nepriama masáž srdca by nemala žiadny účinok, pretože dieťa by bolo len zatlačené do matraca. Najprv skúste stimulovať dieťa na chodidle (t. j. na spodnej časti chodidla). Oslovte dieťa menom. Ak dieťa nereaguje pohybmi, krikom alebo plačom, hlasno zavolajte o pomoc do svojho okolia. Ak je niekto s vami, požiadajte ho, aby vytočil tiesňové číslo 155.

Umiestnite hlavu dieťaťa do neutrálnej polohy. Ak je dieťa staršie ako 1 rok, zakloňte mu hlavu a odstráňte všetky viditeľné prekážky v dýchacích cestách. Nikdy však nehľadajte v ústach naslepo!

Kontrolujte dýchanie počas 10 sekúnd. Priložte ucho k ústam dieťaťa, počúvajte dýchanie a sledujte pohyby hrudníka.

Ak dieťa nedýcha, nadýchnite sa a čo najtesnejšie mu obklopte nos a ústa. Postupne vydychujte z úst určitý objem vzduchu počas 1 sekundy, aby sa hrudník dieťaťa zdvihol. Postup zopakujte 5-krát.

Dvomi prstami stlačte 15-krát stred hrudníka medzi bradavkami. Stláčajte rýchlosťou približne 2 stlačenia za sekundu (v rytme piesní Bee Gees "Jingle Bells" alebo "Stacy's Alive") do 1/3 hĺbky hrudníka.

Opakujte 2 vdychy. Vdychujte vzduch do úst dieťaťa len dovtedy, kým sa hrudník nezvýši. Potom postup niekoľkokrát zopakujte, pričom zachovajte rovnaké poradie, t. j. 15 stlačení hrudníka a 2 vdychy.

Po 1 minúte zavolajte 155, ak tak ešte neurobil druhý záchranár.

Po vytočení čísla 155 dajte telefón na hlasitý odposluch a položte ho vedľa hlavy dieťaťa. Zachovajte pokoj a nestrácajte čas. Pri vytáčaní telefónu opakujte postup prvej pomoci v rovnakom poradí, t. j. 15 stlačení hrudníka a 2 vdychy. Potom postupujte podľa pokynov operátora tiesňového volania.

#
21. 04. 2023 Nákupní rádce
10 dôvodov prečo si vybrať Nanny BM-03
Čítať viac
Výhodný balíček
ZADARMO
160,00 €

Vianočná zľava 10% kód: vianoce10Unikátny produkt od tradičného českého výrobcu monitorov dychu Nanny. Novinka BM-03 je vhodná pre bábätká s nízkou pôrodnou váhou už od 1kg hmotnosti.    

23279

Slovník pojmov

Kalibrácia

V snímacej podložke je senzor, ktorý zachytí aj tie najjemnejšie pohyby bábätka. Jeho životnosť je dva roky, potom citlivosť klesá. Preto je po uplynutí tohto času nutné kúpiť k monitoru dychu novú podložku. Stará sa nedá nijako „kalibrovať“ a jej používanie tým bezpečne predĺžiť.

Viac

Lekárka radí

Viac

Kurzy prvej pomoci

Viac
Späť na blog