Prečítajte si náš

Blog

Zaujímavé články aj praktické rady týkajúce sa tehotenstva, zdravia i starostlivosti o najmenších.
13. 05. 2019

Čo vás čaká v prvom roku u detského lekára

S novorodeným bábätkom sa váš detský lekár zoznámi do troch dní po príchode domov z pôrodnice. Na základe zdravotného stavu bábätka potom určí termín ďalšieho vyšetrenia, obvykle za dva týždne. Ďalšia kontrola vás čaká približne v 6 týždňoch veku bábätka.

Počas prvého roku prezrie pediater zdravé bábätko celkovo 9×. V prvých šiestich mesiacoch vás pozve na kontrolu raz za mesiac, v druhom polroku približne raz za dva mesiace. Pokiaľ je bábätko zdravé a dobre prospieva, častejšie kontroly nie sú potrebné. V prípade, že sa bábätko narodilo predčasne alebo má nejaké zdravotné komplikácie, na početnosti prehliadok sa s vami dohodne individuálne.

Priebeh kontroly

Pri každej štandardnej prehliadke lekár urobí kompletné klinické vyšetrenie. „Opýta sa, či dojčíte, popr. či dokrmujete, alebo kŕmite umelým mliekom. U starších detí sa bude zaujímať o to, čo už dieťa je a koľko toho zje. Dieťa zváži, zmeria a zmeria obvod hlavy. Urobí komplexné fyzikálne vyšetrenie, teda skontroluje veľkosť fontanely, pevnosť záhlavia, dutinu ústnu, popr. prerezávanie zubov u starších detí. Vypočuje srdce a pľúca, prehmatá bruško, u novorodencov skontroluje pupok, vyšetrí tep na femorálnych tepnách a prezrie kožu a genitál dieťaťa. Bude zisťovať hydratáciu dieťaťa a u bábätiek do 3 mesiacov vyskúša reflexy, napr. Moorov reflex. Potom sa vás opýta, čo dieťa dokáže, teda skontroluje psychomotorický vývoj. Je stanovené, čo by malo dieťa zhruba vedieť v danom veku. Či napríklad sleduje hračky, či sa otočí za zvukom alebo sa pretočí na bruško a na chrbát, či sa naťahuje po hračkách a podobne,“ približuje detská lekárka MUDr. Lucie Skálová.

Okolo 3. mesiaca veku je štandardne bábätko očkované podľa tzv. očkovacieho kalendára. Odklad očkovania alebo akákoľvek výnimka záleží na dohode a posúdení konkrétnej situácie lekárom.

Priestor na poradu

Pri preventívnych prehliadkach sa s lekárom tiež môžete poradiť o čomkoľvek, čo sa týka zdravia a starostlivosti o bábätko. „Rodičia sa najčastejšie pýtajú na dojčenie, prikrmovanie umelou výživou, príkrmy ako také a čo a kedy zavádzať (viac o príkrmoch sa dozviete v článku tu), na starostlivosť o kožu, na typy a termíny očkovania, na starostlivosť o pravidelnú stolicu alebo ako bábätko kúpať a kedy strihať nechty,“ doplňuje MUDr. Skálová.

18. 08. 2021 Dětské nemoci
Nanny vás dokáže varovať včas
Čítať viac

Slovník pojmov

Náhradná podložka

Ak vaše bábätko často spinká na dvoch miestach, odporúčame mať k monitoru dychu aj náhradnú podložku. Jednu necháte napevno v detskej postieľke a druhú napríklad u babičky, ktorá vnúča často stráži.

Viac

Lekárka radí

Viac

Kurzy prvej pomoci

Viac
Späť na blog